Konyha megvilágítás

Konyha megvilágítás
Színhőmérséklet
A konyha elsősorban az a hely, ahol az ételek készülnek. Ezért inkább a hidegebb árnyalatokat javasoljuk - a semleges vagy a hideg fehér színhőmérsékletet.
CRI
min. 80
Vezérlés
Minden világítási zónának független vezérléssel kell rendelkeznie.
Több infóért klikk a címkére!

Fővilágítás

az egész helyiséget meg kell világítania, kivéve azokat a helyeket, ahol további világításra van szükség. A műszaki előírások előírják, hogy a konyhának 300 lux körül kell lennie, azaz. 300 lumen/m2.

Hangulatvilágítás

viszonylag kevés fényt igényel, és feladata minimális fény létrehozása akár a tájékozódáshoz. Alkalmas a késő esti hazaérkezéshez, romantikus vacsorához vagy hűtőszekrény látogatásához… 😊

A konyhai asztal/sziget megvilágítása

elsősorban funkcionális világításra van szükség, ugyanakkor dizájn fényre is. Függő lámpák esetén ügyeljen arra, hogy a lámpatestek "illeszkedjenek" a konyha kialakításához.

A konyhabútor és páraelszívó megvilágítása

Bizonyos tevékenységek során használt lámpákat értünk. Főleg az ételek szeleteléséről és általánosan az elkészítésükről szól a munkalapon vagy a konyhában, de akár a páraelszívó fénye is ide tartozik.

Mire kell gondolni a konyha megvilágításakor?

A konyha valószínűleg az a hely, ahol a család a leggyakrabban találkozik, valamint az a helyiség, ahol más helyiségekkel ellentétben különös figyelmet igényel a megvilágítás. Itt elsősorban az ételek elkészítésével kapcsolatos tevékenységekre gondolunk, vagy akár a konyhában tartózkodásra.

A konyhai világítás azonban több tényezőtől függ, különösen a konyha méretétől, elrendezésétől, használatától, de arra is figyelni kell, hogy az ebédlőhöz vagy a nappalihoz csatlakoztatott e a konyha.

Ha van rá lehetőség, gondoljon az elegendő természetes napfényre is. A nagy ablakok, világosabb falak és a nyitott tér biztosítják, hogy kevesebb mesterséges világításra lesz szüksége.

Megvilágítási zónák

Létre kell hoznia a konyhában világítási zónákat, amelyeknek önállóan vezérelhetőnek kell lenniük. Az alábbiakban végig megyünk az egyes zónákon.

Fő mennyezeti világítás

A konyha fővilágításának az egész helyiséget meg kell világítania, kivéve azokat a helyeket, ahol további világításra van szükség. A műszaki előírások előírják, hogy a konyhának 300 lux körül kell lennie, azaz 300 lumen/m2. Pl. egy konyha, ha 4 x 4 m = 16 m2, körülbelül 4800 lumenre van szüksége. A munkatér megvilágítását külön ajánljuk.

  • Ha gipszkarton mennyezete van, akkor fő mennyezeti világításként süllyesztett LED paneleket vagy spotlámpákat ajánlunk.
  • Ha nem rendelkezik gipszkarton mennyezettel, akkor felszín LED paneleket vagy függőlámpákat ajánlunk.

A lámpatesteknek nem szükséges egyenletes távolságban lenniük. Elsősorban a használni kívánt területek felett helyezze el őket – az asztal felett, a konyhabútor előtt, stb. Javasoljuk, hogy a lámpákat ott függessze fel, ahol nem közlekedik (a balesetek elkerülése érdekében), különösen a konyhasziget fölött.

A konyhabútor és páraelszívó megvilágítása

A konyhaszekrény és a páraelszívó világítása az úgynevezett munkalámpák közé tartozik, amelyeket különböző tevékenységek során használnak. Ezek elsősorban az ételek vagy italok munkapulton vagy konyhapulton történő felszeletelésére és elkészítésére szolgálnak. Az ilyen típusú világításhoz gondoskodjon nagyobb fényerősségről, amelynek 350 és 400 lux között kell lennie, azaz 350-400 lumen/m2 -re vetítve.

  • LED szalag + tápegység+ profil rendszer segítségével tetszőleges hosszúságú világítótestet hozhat létre, és pontosan úgy világíthatja meg a konyhapulton lévő munkalapot, ahogyan arra szüksége van.
  • A fénycsöves LED lámpatestek 30 cm, 60 cm és 120 cm hosszúságban kaphatók, és egymásra csatlakoztathatóak, ami szintén bizonyos fokú rugalmasságot biztosít.
  • Használhat pontmegvilágításokat is, de ezek nem garantálják az egyenletes fényeloszlást.
  • Páraelszívó vagy szagelszívó esetén (ha világítással van felszerelve) azt javasoljuk, hogy az izzót cserélje ki LED izzóra, a legtöbb esetben E14 vagy G4 menettel.

A konyhai asztal/sziget megvilágítása

Ezen a helyen elsősorban funkcionális világításra van szükség, ugyanakkor dizájn fényre is. Függő lámpák esetén ügyeljen arra, hogy a lámpatestek “illeszkedjenek” a konyha kialakításához.

  • A konyhasziget LED szalagokkal történő háttérvilágítását javasoljuk, a tervezés és az esztétika miatt is.
  • Alacsonyabb fényerősségű spotlámpák a bárpult felett vagy a gipszkarton mennyezetébe süllyesztve.
  • Függő lámpák filament izzókkal, hogy teljesítsék a “dizájn” funkciót. Ügyeljen azonban a magasságra a fényszórás és az esetleges magasság miatti balesetek végett 😊

Hangulatvilágítás

A hangulatvilágítás viszonylag kevés fényt igényel és a feladata a tájékozódáshoz kellő minimális fény létrehozása. Alkalmas a késő esti hazaérkezéshez, romantikus vacsorához vagy a hűtőszekrény látogatáshoz… 😊A hangulat megvilágítást kiegészítő világításként kell érteni, amely gyakran csak a konyha teljes hangulat kialakításának befejezésére szolgál.

  • A konyhabútor megvilágítható LED szalaggal, amelynek azonban kiegészítő funkcióval kell rendelkeznie. A LED szalag a konyhaszekrények tetején is felszerelhető, ezáltal a konyha esztétikai oldalát erősíti.
  • Használhat fali lámpákat. A fény visszaverődik a falról, így nem fog világítani a szemébe, és a fal színének árnyalata lesz.
  • A mennyezeten gipszkartonba süllyesztett alacsonyabb intenzitású beépített LED szalagok vagy spotlámpák szintén hangulat fényként szolgálhatnak.

Vezérlés

Minden világítási zónának független vezérléssel kell rendelkeznie:

  • Fontolja meg a fő világítás dimmelhetőségét, amennyiben nincs más esti lámpája.
  • Fontolja meg a fények vezérlését távirányítóval vagy akár mobilalkalmazással (is).

Színhőmérséklet és CRI

A konyhában, a nappalihoz hasonlóan, különböző színű fényeket használhatunk. Azokon a területeken, ahol az ételeket elkészítjük, de különösen ott, ahol a szeletelés történik, ajánlott a hideg fehér színhőmérséklet, mivel az árnyékolt és megvilágítatlan részek veszélyesek lehetnek és sérülést okozhatnak. A konyhai szekrények kiegészítő világítása elegendő a meleg fehér színhőmérséklettel. A semleges fehér színhőmérséklet elegendő a konyha többi világításához.

Színhőmérsékletek különböző igényekhez:

  • hideg fehér fényt adhat a munkafelülethez, amely akár 350 lux szintet is elérhet,
  • a kiegészítő és hangulat világítás, például a konyhai szekrények, meleg fehér fényűek lehetnek,
  • fővilágításhoz és étkezőasztal világításához a semleges fehér fényt ajánljuk.

Az Ra színvisszaadási indexnek (CRI) legalább 80 egységűnek kell lennie.