Milyen LED fénycsövet vegyek? Melyik a legjobb?

A kínálatunkban szereplő összes LED fénycső több mint 99% -os megbízhatósággal rendelkezik, a termékekre hosszabbított 3 vagy 5 éves garanciát kínálunk. Ugyanakkor a LED fénycsőbe történő beruházás megtérülése kevesebb mint 1 év az árainkkal, és élettartamuk 20–30 ezer óra világítást jelent. Ha napi 6 órán keresztül világít, az év 365 napján, akkor ez 9-14 évet tesz ki!

LED fénycsövek tápellátása

Az oldalunkon kínált összes LED-cső egyoldali tápellátású, azaz az elektronikus előtétet vagy fojtót az indítóval együtt ki kell kötni, az áramot a megfelelő oldalon kell csatlakoztatni és a LED fénycső világítani fog. Ez a bekötés biztonságosabbnak tekinthető. A LED fénycső egyik oldalán van a fázis és a nulla, a másik oldalt vaknak nevezik. Ne táplálja a csőnek ezt az oldalát. Egy háromszögben elhelyezett felkiáltójeles piktogram és a DO NOT POWER THIS END felirat jelöli.

Egyes lámpatestek esetében a csere egyszerű: cserélje ki az eredeti indítót a mellékelt LED indítóra, cserélje ki az eredeti “neont” a LED fénycsőre, és a beszerelés befejeződött. A legtöbb esetben ezek a lámpatestek kétoldal bekötésű csövekkel rendelkeznek. A csövek kétoldalas bekötése a klasszikus “neoncsövekből” származik. A cső egyik oldalán nulla, a másik oldalán pedig fázis van.

A LED fénycsövekhez igazított lámpatestek esetében nem kell a lámpatestet módosítani. Egyszerűen csak megfelelően csatlakoztassa a lámpatestet az áramforráshoz, szerelje be a LED fénycsövet, majd kapcsolja be az áramot.

LED fénycsövek típusai

T8 fénycső foglalata

T8 LED csövek

A T8 fénycső (más néven G13 foglalat, 13 a csapok közötti távolság milliméterben) átmérője 26mm, és 60, 90, 120 és 150cm hosszúságban kínáljuk. A klasszikus neoncsöveket helyettesítik.

T5 fénycső foglalata

T5 LED csövek

A T5 fénycső (más néven G5 foglalat, 5 a csapok közötti távolság milliméterben) átmérője 16mm, és 55 és 115cm hosszúságban kínáljuk. A hagyományos neoncsöveket is helyettesítik, de kevésbé elterjedtek.

Termék kiválasztása paraméterek alapján

Hossz

A foglalat mellett a hossz is fontos paraméter. Kínálatunkban a következő hosszúságú T8 LED fénycsöveket találja:

T5 LED fénycsöveket a következő hosszúságokban:

Chipek és tápegységek

A kínálatunkban lévő LED fénycsövek elismert márkák chipjeivel vannak felszerelve. Az SMD (surface mount devices = felületre szerelt) modernebbek, mint a múltban használt COB (chip on board = chip a „lemezen“) vagy MCOB (multi chip on board= multi chip a „lemezen“). Az SMD chipek jobb hűtéssel rendelkeznek, és kevésbé hibásak. Az összes termék energiahatékonysága legalább A, valamint CE/EMC, CE/LVD és RoHS tanúsítvánnyal rendelkezik.

  • EPISTAR SMD chipek – fénycsövek 3 éves garanciával
  • SAMSUNG SMD chipek – fénycsövek 5 éves garanciával, valamint fénycsövek nagyobb fényhatékonysággal

A fénycsövek ICD (Integrated current driver) forrásokat használnak, azaz az integrált áramforrások, amelyek közvetlenül csatlakoztatják a LED chipet, nem hibásodó, hosszú élettartammal, alacsonyabb gyártási nehézségekkel és ezáltal alacsonyabb árral járnak. Ezek a tápegységek a V-TAC és az INVENTRONICS márkájúk.

IP védettség

Az IP védelem alapján megállapítható, hol használható a fénycső. Az IP a nemzetközi védelmet (néha ebben a formában feltüntetve: Ingress Protection) jelenti, és a test védelem fokára utal. Az IP besorolási kód I, P betűkből és két számjegyből áll:

  • az első számjegy veszélyes érintkezés és az idegen anyagok, környezeti behatások elleni védelem fokát jelzi,
  • a második számjegy a vízbehatolás elleni védelem mértékét adja meg.

Fénycsöveink IP védettsége IP20, azaz védelmet nyújtanak a 2,5 mm-nél nagyobb átmérőjű tárgyak behatolása ellen, de nem nyújtanak védelmet a vízzel szemben. A fénycsövek azonban magasabb IP besorolású lámpatestekben kültéren is használhatók.

Fényáram

A LED fénycső kiválasztásakor azt javasoljuk, hogy kövesse a lumenben megadott fényerőt. A klasszikus neon fénycső ekvivalens fogyasztása nem standard érték, mivel ezt az értéket minden egyes gyártónál eltérően számolják. Mindegyik termékhez információkat talál a lumenekről és azok megfelelőivel kapcsolatban is, amelyeket a gyártó ad meg, illetve példát a világításra egy fényvizsgálattal.

Példa egy 24m² iroda megvilágítására T8 120cm, 18W LED fénycsövekkel. Irodai világítás esetén a szabvány 450-500lx = 450-500lm/m² fényerősséget ír elő. 2,8m magasságig történő beszerelés esetén javasoljuk, hogy ezeket a csöveket egymástól kb. 1m távolságra helyezze el – egy 24m² irodához kb. 18 fénycsőre lesz szüksége 3 sorban.

24m² iroda megvilágítása 18 LED fénycsővel

Színhőmérséklet

A színhőmérséklet szintén fontos tényező a megfelelő megvilágítás kiválasztásában. A LED fénycsövek három színhőmérséklettel vannak a kínálatunkban:

  • hideg fehér (6000-6500K) olyan helyekre alkalmas, ahol fokozott figyelem és koncentráció szükséges (garázsok, műhelyek stb.)
  • meleg fehér (2500-3000K) alkalmas olyan helyekre, ahol pihenni szeretne (várótermek stb.)
  • semleges fehér (4000-4500K) a leginkább hasonló a napfényhez.

Színhőmérsékletek összehasonlítása

Általánosságban semleges fehér fényszínt ajánlunk, ez a legtöbb helyiségbe illik, ez az “arany középút”. A meleg fehér alkalmas például várótermek megvilágítására. A hideg fehér alkalmas például garázsok, raktárak vagy rendelők megvilágítására.

Sugárzási szög

A lámpa sugárzási szöge azt a szöget jelenti, amelyen a fény világít a térbe. A legtöbb esetben a megvilágítás szögének meghatározásakor figyelembe veszik a kibocsátott fény azon részét, amely a lámpa által kibocsátott erősség legalább 50% -át bocsátja ki függőlegesen (azaz azon a ponton, ahol a leginkább megvilágítja).

A sugárzási szög függ a chipektől, de az optikától is, amely korrigálja a fényt a kívánt szöghez. A legtöbb LED fénycső 160°-os megvilágítási szöggel rendelkezik.