Mire kell gondolni a fürdőszoba megvilágításakor?
A fürdőszoba világításának megtervezése függ a helyiség kialakításától. Lényeges, hogy van-e kád vagy zuhany, vagy mindkettő. Van-e WC a fürdőszobában, vagy külön helyiségben van kialakítva, van-e mosógép vagy szárító a fürdőszobában.
Ha még lehetősége van rá, gondoljon legalább minimális természetes nappali fény kialakítására a fürdőszobában. Az ablak és a világosabb falak biztosítják a kevesebb mesterséges világítás szükségességét.
Megvilágítási zónák
Létre kell hoznia a fürdőszobában világítási zónákat, amelyeknek önállóan vezérelhetőnek kell lenniük. Az alábbiakban végig megyünk az egyes zónákon.
Fő mennyezeti világítás
A fürdőszoba fő világításának jelentősen meg kell világítania az egész helyiséget. A műszaki szabványok előírják, hogy a fürdőszobai helyiségekben legalább 250 luxnak kell lennie, azaz 250 lumen / m2. Pl., ha a fürdőszoba mérete kb. 2x3m = 6 m2, nagyjából 1500 lumenre van szüksége. A lámpák fényerejét a fürdőszoba színe szerint válassza, ill. aszerint, hogy mennyire sötét vagy világos színek használatosak. Ha a sötét szín a domináns, akkor használjon nagyobb intenzitású fényeket, mivel a fény nem fog visszaverődni a felületekről. A világos színeknél a probléma éppen ellenkezőleg fordul elő: a nagyobb intenzitású fények miatt a világítás kellemetlen lehet a szemnek, ezért alacsonyabb intenzitású világítást kell választani.
- Fő mennyezeti világításként javasoljuk a LED paneleket, falon kívül szerelhető vagy gipszkartonba beépíthető (süllyesztett) változatban.
- Pontmegvilágításokat is választhat erre a célra. Különösen alkalmasak nagyobb fürdőszobákba, ahol a fény jobban szétszóródik, mint egy fő lámpa esetében.
- Annak ellenére, hogy közkedveltek a függő lámpák, mi nem javasoljuk az elhelyezésüket a fürdőszobában (esetleg abban az esetben, ha a fürdőszoba belmagassága ehhez megfelelő) 🙂
A fő mennyezeti világítás általában nem érintkezik a vízzel, ezért elegendő az alap IP20 védelem. Ha mégis, az alábbiakban konkrét ajánlásokat talál a lefedettségre vonatkozóan.
Fürdőszobai tükör világítás
A fürdőszobai tükör által jól kell látnunk az arc és a test részleteit (pl. borotválkozáskor, hajformázáskor stb.), amely több fényt igényel, mint a fürdőszoba más részei. Ezért célszerű közvetlenül erre a célra lámpatestet rendelni.
- A tükör fölé a speciális lámpatestek a legalkalmasabbak, de használhat más fali vagy lineáris lámpatestet is. A legfontosabb, hogy a tükörben lássuk szépségünket. 😊
- Néhány tükör vagy komplett mosdó és tükör szettek már tartalmaznak világítást és részei a bútoroknak közvetlenül a gyártótól. Általában beépített forrású LED szalagról van szó. Amennyiben a LED szalag meghibásodik és a garanciális idő lejár, örömmel segítünk az új kiválasztásában. Ha a tükröt izzók világítják meg, akkor az izzó típusát általában egy kis címkén (E14, E27, GU10) jelzik.
- A tükör spotlámpákkal (GU10, MR16) is megvilágítható a mennyezetről. Fontos, hogy elegendő fényt kell kibocsátaniuk.
Dekoratív világítás
Ami a dekoratív (ambiens) világítást illeti, a fürdőszoba számára egyértelmű a választás: LED szalag + tápegység + alu profil. Ebből a kombinációból alapvetően bármilyen világítást létrehozhat és megvilágítható vele a:
- Zuhanyzó sarok, különösen fentről vagy függőleges fénycsíkként. Van lehetőség színváltoztatás (RGB) lehetőségével is.
- A kád megvilágítása vagy háttérvilágítása.
- A fürdőszoba teljes kerületének megvilágítására. Ez a világítás WC világításra is használható, ha külön helyiségről van szó.
Ezeknél a megoldásoknál azonban figyeljen az IP védelemre. Ezek a helyek valószínűleg érintkezésbe kerülnek a vízzel, ezért válasszon magasabb IP védettséget. A pontos ajánlásokat alább olvassa el.
IP védettség
A fürdőszobai világításhoz a leggyakrabban IP44-es és magasabb védettségű lámpatesteket keresnek. Vigyázzon, azonban ez a védettség nem mindenhol megfelelő a fürdőszobában, valamint nem szükséges mindenhol ilyen nagy védettségű világítás. Lásd a fürdőszoba IP zónáinak képét:
- 0. zóna:A kádban vagy a zuhanyban történő használathoz legalább IPx7 védelemmel ellátott lámpákra van szükség.
- 1. zóna:A kád feletti falon a padlótól 225 cm magasságig, vagy hasonlóan a zuhanyfalon, legalább IPx5 védelemmel ellátott lámpatestekre van szükség.
- 2. zóna:IP44-es és annál nagyobb lámpatestekre van szükség a 2. zónához, illetve 60 cm-re a fürdőtől vagy a zuhanytól mindkét oldalra, de a falon a fürdő és a zuhany alatt 75 cm-re az 1. zóna felett (75 cm-el a padlótól 225 cm-re, ha a mennyezet ilyen magas). Mindezt abban az esetben, hogy nem kerül víz közvetlenül a lámpára.
- 3. zóna:A 0., 1. és 2. zónán kívül elegendő az IP20 védelemmel ellátott lámpatest = a belső lámpatestek normál védettsége, ahol nem érintkezik vízzel.
Részletesen az IP védettségről »
Vezérlés
Tippek a fürdőszoba fényeinek vezérléséhez:
- Minden világítási zónának független vezérléssel kell rendelkeznie.
- Fontolja meg a fő megvilágítás dimmelhetőségét, ha nincs más esti lámpája.
- Fontolja meg a lámpák távirányítóval vagy akár mobilalkalmazás segítségével történő vezérlését.
Színhőmérséklet és CRI
Általában a fürdőszobában kezdjük a napot, és ez az utolsó “megállónk” is lefekvés előtt. Ezért a színhőmérséklet megválasztásának a következő kritériumoknak kell megfelelnie:
- Közvetlenül lefekvés előtt nem szabad kitenni szemünket a hideg színhőmérsékletnek – blokkolja a melatonin (az alvási ciklust irányító hormon) termelését, és nehezebben tudunk elaludni, vagy rosszabbul fogunk aludni. Javasoljuk, hogy a fővilágításhoz semleges vagy meleg színhőmérsékletet válasszon.
- A tükör fölé semleges fehér színhőmérsékletet ajánlunk, ilyen típusú fénynél a bőr természetes színű.
- A fürdőszoba dekoratív világításának meleg fehér színhőmérséklet ajánlott, vagy bármilyen más, ami megfelel a dizájn szerint. Nagyon népszerűek az RGB megoldások, ahol a hangulatának megfelelően a fény színét megváltoztathatja (kék, piros, zöld stb.).
Az Ra színvisszaadási indexnek (CRI) legalább 80-nak kell lennie.